Olethan maksanut kuntosuunnistusmaksusi?

Vilkas kuntosuunnistuskausi on päättynyt.

Tässä vaiheessa jokaisen osallistujan on hyvä varmistaa, että osallistumismaksut ovat tulleet maksetuiksi. Tarkastathan siis omalta osaltasi, että olet suorittanut asianmukaiset kertamaksut tai kausikorttimaksun KanSun tilille, kiitos!

Maksuthan ovat:
– yhden kerran karttamaksu aikuiselta 5 e
– alle 20-vuotiaat satakuntalaiset maksutta
– kausimaksu KanSun jäsenille 50 e
– kausimaksu muille 100 e

Maksu suoritetaan KanSun tilille FI62 5106 0150 0201 31.

KanSun kuntosuunnistusten sivut.

Seitsemisen vaellus sunnuntaina 17.10.

Lähtö pikkubussilla linja-autoaseman yläparkkipaikalta klo 9.30. Tarkoitettu lapsille ja nuorille ja heidän vanhemmilleen. Ilmoittaudu hetimiten eväiden ja bussin koon varmistamiseksi! Ilmoita myös erikoisruokavalio! Ilmoittautumiset joko  jari.vaara(at)dnainternet.net  tai  helenaky(at)outlook.com.

Vaelluksen soljuminen:
– Lähtö linja-autoasemalta klo 9.30
– Perillä Seitsemisessä Kirkkaanlammen P-paikalla klo 10.00
– Aloitetaan patikointi kohti Koveroa ja matkaa sinne n. 2,8 km. Pidetään siinä pieni juomatauko ja kerrotaan Koveron tarina.
– Matka jatkuu Torpparin taivalta kiertäen ja pidempi evästauko Haukilammen laavulla ja matkaa, sinne Koverolta n. 5 km.
– Haukilammen laavulla evästauko, jossa voi paistaa makkaraa ja syödä muita eväitä.
– Evästelyn jälkeen jatketaan matkaa Koverolle, jossa noustaan bussiin
– Lopuksi käynti Luontokeskuksessa ja kotimatka alkaa.
– Kankaanpäässä n. klo 15.00.

KanSu maksaa pikkubussin ja Haukilammen eväät (makkara, sämpylä, mehu, kahvi jne.).

Varustuksena sään mukainen varustus ja omat pienet eväät mukaan, ainakin juomaa.

Seitsemisen kansallispuiston nettisivu.

Kuntosuunnistuskausi päättyy Kunkulla

Kauden viimeiset kuntosuunnistukset käydään Kuninkaanlähteen ampumahiihtostadionilta tiistaina 5.10. Matkaan pääsee klo 16.30–18.15. Omatoimisena radat ovat käytössä sunnuntaihin 10.10. saakka.

Seuraavan kerran kuntosuunnistuksia on tarjolla joulu–tammikuussa, jolloin pidetään kolmet omatoimisuunnistukset Hämeenkankaalla eri alueilla.

KanSun kuntosuunnistussivu.

Tiistaina 28.9. Kuninkaanlähteelle suunnistamaan

Seuraava kuntosuunnistus on tiistaina Emitein klo 16.30–19.15 ja loppuviikon omatoimisesti Kuninkaanlähteen maastoissa. Tarjolla hienoa ja upeaa syksyistä kangasmaastoa.

A-radan pituus on 7,9 km ja rasteja 14. AL-radalla on mittaa viisi kilometriä ja 10 rastia. B-radan pituus on 3,1 km ja käyt kahdeksalla rastilla sekä C-rata, jossa mittaa kaksi ja puoli kilometriä ja seitsemän rastia. Tapahtumapaikkana on Kuninkaanlähteen laavu ja siellä nuotion lämpö odottaa suunnistajia. Sarjojen nopeimmille villasukat palkintona.

Omatoimisuunnistajille tiedoksi se, että postilaatikko eli karttalaatikko on laavun puuvajan seinustalla. Tiistaiksi luvattu puolipilvistä säätä ja jopa illalla 12 astetta lämmintä. Hieno suunnistussää.

Tule samalla nauttimaan ruskasta ja ota kaveri mukaan!

Kuntosuunnistuksissa jo pitkälle yli 2000 osallistumista

KanSun kuntosuunnistukset ovat keränneet jo lähes 2500 osallistumista. Täydellinen tilasto on olemassa Matolaavun tapahtumakertaan saakka. Sen jälkeisistä kerroista on toistaiseksi olemassa vasta ohjatun tiistaitapahtuman osallistujamäärät.

kertapaikkaomatoimitiistaiyhteensä
1Kuninkaanlähteen soramonttu16623189
2Viidentienristeys, Hämeenkangas134103237
3Yskänlähde, Niinisalo15667223
4Vihteljärven ampumarata, Hämeenkangas11066176
5Järventausta, Kooninjärven kartta8766153
6Kuntoutuskeskus7672148
7Kettukallio415192
8Pölhöntörmä, Jämi6446110
9Rynkämaja, Honkajoki174663
10Vehkala, Siikainen112940
11Perhepuisto, Jämi395493
12Venesjärvi264167
13Keitaanranta473178
14Kivistönkulma233760
15Kinturi, Lavia283866
16Santikko453378
17Vääräneva303161
18Koulukeskus4773120
19Verttuu343771
20Taulunkylä, Hämeenkangas5163114
21Matolaavu, Hämeenkangas6959128
22Hirvikangas?6161
23Sinahmi?3737
YHTEENSÄ130111642465

Sinahmin omatoimirastit ovat käytössä sunnuntaihin 26.9. saakka. Sen jälkeen järjestetään vielä kahdet kuntosuunnistukset Kuninkaanlähteen maastossa: ensin yläparkkipaikalta itään ja viimeisellä kerralla ampumahiihtostadionilta varuskunnan suuntaan.

Viimevuotiseen tapaan joulun, uuden vuoden ja loppiaisen tienoilla on lumitilanteen salliessa luvassa kolmet talvikuntosuunnistukset Hämeenkankaalla eri alueilla. Lisätietoja niistä tulee myöhemmin.

Kuntosuunnistussivu.

Mini-Rogaining kutsuu Jämin kankaille

Jo perinteiseksi muodostunut KanSun syystapahtuma Jämi Mini-Rogaining suunnistetaan tämän viikon lauantaina 18.9. Ennakkoilmoittautuminen päättyy ke 15.9. Jälki-ilmoittautuminen on mahdollista korotetuin maksuin vielä paikan päällä.

Rogaining on vaellussuunnistusta, jossa osallistujajoukkueen tehtävänä on määrätyssä ajassa kerätä rasteilta mahdollisimman paljon pisteitä. Rastit sijaitsevat laajalla alueella, ja joukkue kiertää niitä itse valitsemassaan järjestyksessä.

Jämi Mini-Rogainingissa suoritusaika on kolme tuntia molemmissa tarjolla olevissa sarjoissa.

Jämi Mini-Rogainingin sivu.

Telkkien harjoitus to 16.9. ja syksyn jatkoa

Syksyn viimeinen Telkkien torstaiharjoitus 16.9. klo 18.00 Santaskylässä osoitteessa Alisenpääntie 203. Kokonaisvaltainen paketti kasaan suo-avokalliomaastossa olevalla radalla. Lumitilanteesta riippuen harjoituksia voi olla vielä myöhemmin syksyllä viikonloppuisin.

Tulevia kisoja

la 18.9. Särkänniemi-suunnistus.
su 26.9. Mikonpäivän sprintti Tampereella.
la 2.10. Nuorisoviesti Naantalissa, avokallio-/polkuverkostoalueella sprinttikartalla. Ilmoita Jarkolle viestihalukkuus to 23.9. mennessä.
su 3.10. Oravatonni Nousiaisissa, perinteinen lasten ja nuorten kilpailu.
pe 8.10. Koululiikuntaliiton SM-kisat Haminassa, yhteiskuljetus. Ilmoita Jarkolle (ilmoittaa kaikki kankaapääläiset) la 25.9. mennessä.